Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY ROZOGI

Dożynki Gminne w Rozogach 2022

Gmina Rozogi
Czerpią z tradycji i historii. Za nami Dożynki Gminne w Rozogach.

Dożynki Gminne w Rozogach w 2022 roku rozpoczęła Msza święta dziękczynna za dary ziemi w kościele pw. św. Marii Magdaleny. Tuż po niej barwny dożynkowy korowód przemaszerował do amfiteatru, gdzie odbyła się główna część uroczystości. Otworzyło ją przekazanie władzom Rozóg wieńca dożynkowego przygotowanego przez sołectwo Występ oraz chleba wypieczonego z tegorocznych zbiorów, który wójt wspólnie ze starostami dożynek rozdali uczestnikom wydarzenia.

„Myślę, że to najważniejsza impreza na terenie gminy, z tego względu, że te dożynki wpisują się w taką tradycję gminy Rozogi. Jest u nas bardzo wielu rolników, którzy uprawiają ziemię, którzy produkują mleko i dla nich jest to naprawdę bardzo ważna uroczystość, bardzo ważne święto” – podkreśla Zbigniew Kudrzycki, wójt gminy Rozogi.

Starostami dożynkowymi w tym roku zostali Maria Szydlik z Rozóg i Łukasz Grzyb z Klonu. „Jestem zadowolona, że jestem rolniczką, że pracuję na ziemi, że odziedziczyłam tą taką miłość do ziemi po rodzicach” – przekonuje Maria Szydlik. „Choć to jest ciężki rok z powodu sytuacji na świecie, przede wszystkim wojna na Ukrainie, no ale i ze względów pogodowych jak susza. Trzeba dokupować paszy” – dodaje Łukasz Grzyb.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz regionu. „Chciałbym serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy wychodząc rano przed dom pracują dwadzieścia cztery godziny na dobę, pracują siedem dni w tygodniu i 365 dni w roku” – mówi starosta szczycieński Jarosław Matłach. „Rolnik to człowiek wielkiego serca i zasługuje na największy szacunek. Życzę wam drogie rolniczki i drodzy rolnicy, żebyście w swojej codziennej pracy nie zatracili się w swoich obowiązkach i dbaniu o swoje zdrowie” – dodaje Sylwia Jaskulska, członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego.

Życzenia rolnikom złożyła także senator Lidia Staroń. „Żeby ten chleb był podzielony sprawiedliwie, żeby była zapłata godna, żeby ludzie byli zdrowi. W ogóle wszystkiego, wszystkiego najlepszego” – mówiła senator Staroń.

Dożynki gminne obfitowały w liczne nagrody i wyróżnienia. Doceniono rolników, którzy wyprodukowali najwięcej mleka. Nagrody za przygotowanie stoisk dożynkowych, na których uczestników wydarzenia częstowano regionalnymi przysmakami, otrzymali również sołtysi i przedstawiciele kół łowieckich. Ważną częścią uroczystości była nagroda dla Elżbiety Kaszni – propagatorki kultury ludowej i śpiewaczki, która wcześniej odebrała Nagrodę im. Oskara Kolberga.

Na scenie amfiteatru podczas dożynek prezentowali się także artyści. Można było podziwiać między innymi zespoły ludowe z terenu gminy Rozogi.