Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY ROZOGI

Działalność rehabilitacyjna Szpitala Pulmonologicznego

SZPITAL PULMONOLOGICZNY
Warmińsko-Mazurskie Centrum Chorób Płuc słynie nie tylko z najlepszego leczenia, ale również z rehabilitacji.

Rehabilitacja to kluczowy element powrotu do zdrowia po chorobach płuc i innych dróg oddechowych. Dzisiaj pokażemy Wam, jak Warmińsko-Mazurskie Centrum Chorób Płuc pomaga pacjentom w tej ważnej podróży.

Rehabilitacja oddechowa coraz bardziej zyskuje na popularności. To bardzo ważne, bo właśnie ona jest kluczowa w kontekście powrotu do pełni sił. Na szczęście dzięki specjalistycznym ośrodkom, takim jak Warmińsko-Mazurskie Centrum Chorób Płuc, świadomość pacjentów w tym obszarze ulega znaczącej poprawie.

Dzięki rehabilitacji pulmonologicznej pacjenci wzmacniają swoją wydolność, poprawiają sprawność ruchową, a nawet pozbywają się zadyszki. Wśród chorób, które wskazuje się najczęściej do rehabilitacji pulmonologicznej, należą między innymi przewlekła obturacyjna choroba płuc, nowotwory płuc, astma oskrzelowa, mukowiscydoza, oraz COVID-19. „Proste ćwiczenia oddechowe wykonywane codziennie, które uruchomią klatkę piersiową, obręcz tej klatki piersiowej, poprawią wentylację płuc” – zwraca uwagę fizjoterapeuta Michał Szalecki.

Niestety nie każde schorzenie pozwala na pełny powrót do zdrowia, jednak dzięki rehabilitacji można spowolnić rozwój choroby i zmniejszyć niepełnosprawność pacjentów. Warto również pamiętać o stosowaniu prostych ćwiczeń już po wyjściu ze szpitala. „Jedną z najprostszych rzeczy, które bardzo lubię, jest tak zwana butelka. Najprostsze ćwiczenie, które możemy zrobić, czyli mamy butelkę z wodą, w której robimy dwie dziurki. Do jednej wsadzamy słomkę, dren i po prostu nabierając powietrza przez nos, wydmuchujemy to powietrze do butelki” – mówi Michał Szalecki.

Fizjoterapia w chorobach układu oddechowego zazwyczaj składa się z kilku elementów: treningu fizycznego, wytrzymałościowego i oporowego, ćwiczeń oddechowych, edukacji chorego oraz wsparcia psychologicznego. Co ważne, część ćwiczeń nie wymaga specjalistycznego sprzętu i pacjent może wykonywać je samodzielnie w domu.

Rehabilitacja to nie tylko ćwiczenia, ale całościowe, również duchowe podejście do zdrowia, które pomaga pacjentom odzyskać siły i cieszyć się pełnią życia. W Warmińsko-Mazurskim Centrum Chorób Płuc to swoisty happy end, który kończy epizod chorobowy! „Bardzo często w przypadku zaostrzeń chorób układu oddechowego, bądź po zabiegach torakochirurgicznych, nasi pacjenci wymagają rehabilitacji. I właśnie rehabilitacja pulmonologiczna jest tym ostatnim elementem leczenia pacjenta w naszym szpitalu. Wysokiej klasy specjaliści, bardzo dobry sprzęt, powoduje to, że nasi pacjenci wracają do zdrowia szybko i w komfortowych warunkach” – podkreśla Wioletta Śląska-Zyśk, dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Centrum Chorób Płuc.

Drodzy pacjenci! Przypominamy, że Warmińsko-Mazurskie

Centrum Chorób Płuc gra w wielkim finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Już 28 stycznia w Szpitalu Pulmonologicznym odbędą się różne badania profilaktyczne, licytacja wspólnego treningu jogi lub porcji 50 pierogów własnoręcznie lepionych przez dyrektor Wiolettę Śląską-Zyśk. Serdecznie zapraszamy!