WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY ROZOGI

Świętojańska w Jamielniku

GMINA NOWE MIASTO LUBAWSKIE
Kultywowanie tradycji jest niezwykle ważne dla mieszkańców gminy Nowe Miasto Lubawskie. We wsi Jamielnik zorganizowano Piknik Rodzinny, nawiązujący do obrządków Nocy Świętojańskiej.

Przypominanie zwyczajów przodków jest niezwykle ważne dla mieszkańców gminy Nowe Miasto Lubawskie. Bardzo ciekawym miejscem jest Lokalna Izba Pamięci, znajdująca się na strychu biblioteki w Jamielniku. To wyjątkowe muzeum posiada zbiór 1200 eksponatów dawnej kultury materialnej i faktograficznej. Eksponaty zbierane są już od 2012 roku. „Darczyńcami wszystkich eksponatów są nie tylko mieszkańcy Jamielnika, ale można by powiedzieć całej gminy, a nawet powiatu” – podkreśla Elżbieta Olszta, bibliotekarka i organizatorka Pikniku Rodzinnego w Jamielniku.

Lokalne muzeum to nie jedyna atrakcja wsi. Zorganizowana w tym roku Noc Świętojańska w Jamielniku była częścią pikniku rodzinnego. Głównym celem imprezy było przypomnienie tradycji przodków oraz integracja. „Poprzez to, że organizujemy to święto, podtrzymujemy dawne tradycje i obrzędy, a to, że zbieramy eksponaty dawnej kultury materialnej i faktograficznej, to tym samym podtrzymujemy pamięć o naszych pradziadkach i dziadkach” – mówi Elżbieta Olszta. „Postanowiłyśmy, żeby to była taka widowiskowa dla środowiska ta impreza. Żeby po prostu zaznaczyć, że jesteśmy Polakami, że krzewimy tę kulturę” – dodaje Barbara Grzywacz, również organizatorka Pikniku.

Kluczowym punktem wydarzenia było rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszy wianek oraz pochód przez wieś do pobliskiego stawu, który zakończył się ceremonią puszczania wianuszków. „Cieszy mnie bardzo, że aż tyle było tych wianków, bo tyle było rodzin, które pomyślały, żeby dziecku pomóc, żeby ten wianek zrobić, żeby przedstawić i tu nie chodzi wcale o nagrody. Chodzi o sam fakt, o zabawę” – podkreśla Barbara Grzywacz.

Noc Świętojańska to święto ognia i wody, a także radości i miłości. Wianki z kolei symbolizują czystość oraz niewinność. Mieszkańcy wsi Jamielnik pokazali, że kultywowanie tradycji jest niezwykle ważnym elementem tożsamości, a takie spotkania pomagają łączyć pokolenia.