WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY ROZOGI

Tu bije serce Warmii

LIDZBARK WARMIŃSKI
Uroczysta sesja Rady Miasta Lidzbark Warmiński była jednym z wydarzeń podczas święta miasta.

Z udziałem znamienitych gości obyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej Lidzbarka Warmińskiego. Tradycyjnie obradowano w Wielkim Refektarzu Zamku Biskupów Warmińskich. Przynależność do bogatej tradycji Warmii pokreślono śpiewając po hymnie państwowym pieśń „O Warmio moja miła”, a burmistrz Jacek Wiśniowski wystąpił w regionalnym stroju ludowym.

Podczas obrad mówiono jednak również o wizji przyszłości i rozwoju miasta. „Procesy inwestycyjne idą pełną parą, duże środki finansowe budżetowe zostały przekazane z funduszy zewnętrznych. I to głównie jest uzdrowisko, czyli następny etap uzdrowiskowy, także drogi, elektromobilność, czyli autobusy elektryczne i infrastruktura, rewitalizacja, dworzec i przygotowanie całej infrastruktury do tego, żeby nasze miasto za 3-4 lata było uzdrowiskiem, czyli zdrojem, ale z drugiej strony tętniło życiem” – podkreśla burmistrz Wiśniowski.

Podczas sesji wielokrotnie podkreślana była przynależność miasta do Warmii – krainy przebogatej w historię i tradycje związane z Polską.  „Bo to jest dawna stolica Warmii i uważam, że tak naprawdę to serce Warmii bije ciągle w Lidzbarku Warmińskim. Wiadomo – miastem najważniejszym Warmii i Mazur jest oczywiście Olsztyn, ale tu jest ta najważniejsza historia i tu jest to sedno naszej warmińskości” – podkreśla Małgorzata Jackiewicz-Garniec, kustosz Muzeum Zamku Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim.

Miasto tworzą ludzie, a tych najbardziej zaangażowanych w promowanie Lidzbarka Warmińskiego wyróżniono podczas uroczystej sesji. Tytuł Zasłużonego dla Lidzbarka Warmińskiego otrzymali  Maria Grzegorzewska i Wiesława Włodarczyk-Szczepańska. Przyjaciółmi miasta zostali Mirosław Milewski oraz Dariusz Wasiela. Bronisław Jurewicz, zapaśnik, trener i wychowawca zawodników, którzy osiągali znakomite wyniki na zawodach ogólnopolskich, a nawet na igrzyskach olimpijskich, również otrzymał tytuł zasłużonego lidzbarczanina.

Pięknym muzycznym akcentem ostatniego dnia obchodów święta Lidzbarka Warmińskiego był koncert olsztyńskiego chóru Bel Canto w lidzbarskiej cerkwi prawosławnej p.w. świętych Piotra i Pawła.