Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY ROZOGI

Gietrzwałd wakacyjnie i jubileuszowo

GMINA GIETRZWAŁD
W czasie tegorocznych wakacji w Gietrzwałdzie nie będzie można się nudzić! Ruszają wydarzenia związane z 670. rocznicą istnienia miejscowości.

Tegoroczne lato w Gietrzwałdzie będzie przepełnione atrakcjami! Ma to związek z 670. rocznicą istnienia miejscowości. Podczas zaplanowanych wydarzeń będzie można poznać wiele ciekawostek dotyczących samego Gietrzwałdu, ale również poznać osadzone tutaj legendy i baśnie.

Autorką jednej z nich jest Julita Chmielewska, nagrodzona w konkursie „Legendarnik warmiński”. Nie zabraknie także historii tworzonych przez innych pisarzy. „Będą to oczywiście baśnie warmińskie, bajki warmińskie również, zdarzą się pewnie też legendy mazurskie, bo jednak regiony są ze sobą dosyć powiązane. Wiele legend Maryny Okęckiej-Bromkowej i tak naprawdę, to myślę, że w toku się jeszcze będzie okazywało, jakich znajdziemy autorów” – mówi Julita Chmielewska. Legend będzie można słuchać przez całe wakacje.

Historię regionu i jego mieszkańców poznać możemy również dzięki wyjątkowym deskalom, które znajdziemy na wybranych stodołach w Gietrzwałdzie. Autorem prac jest Arkadiusz Andrejkow, który w województwie warmińsko-mazurskim gościł po raz pierwszy. Malarz odtwarza na budynkach stare zdjęcia przedstawiające gospodarzy i mieszkańców Gietrzwałdu. Warto zarezerwować sobie więcej czasu, by pospacerować po miejscowości i odnaleźć wszystkie deskale.

Do Gietrzwałdu z łatwością dotrzemy samochodem, rowerem, albo… na piechotę! To część znacznie dłuższego szlaku. „Jest to miejscowość, przez którą przechodzi szlak Świętego Jakuba. W zależności, z jakiego miejsca wyjdziemy, tyle kilometrów ten szlak będzie liczył. Z Olsztyna to jest ponad 3 tysiące kilometrów powiedzmy, z Gietrzwałdu pewnie porównywalnie. Tym szlakiem dochodzimy do Santiago de Compostela w Hiszpanii” – wyjaśnia Edyta Balbuza-Szarota, dyrektor SP 33 w Olsztynie, która trasę do Hiszpanii pokonała już czterokrotnie.

Swoich sił na szlaku można spróbować już 28 maja podczas pieszej pielgrzymki z Olsztyna do Gietrzwałdu. Piechurzy wystartują w godzinach porannych sprzed Katedry świętego Jakuba.